Sabahlatan Discord sunucusuna katıl
Adolf Hitler

Nazi Tarihi – Adolf Hitler Kimdir?

Adolf Hitler’i 2. Dünya Savaşı’nda milyonlarca insanın ölümüne sebep olmuş bir diktatör olarak biliriz. Avusturya’da başlayan basit hayatı Almanya’da, Führer olarak intihar etmesiyle son bulmuştur. Peki Adolf Hitler Kimdir?

Çocukluk Yılları

Adolf Hitler 20 Nisan 1989’da Avusturya – Braunau am Inn kasabasında doğdu. Gümrük memuru olan babası Alois Hitler oğlunun memur olmasını istiyordu. Ancak Hitler’in çocuk yaşlarda başlayan ressam olma isteği vardı. Hitler’in başarılı bir öğrenci olduğu söylenemez. Tarih ve coğrafya derslerinde başarılı ancak diğer derslerde başarısız bir öğrenciydi. Başarısız olmasının sebebi tarihe ve coğrafyaya ilgi duyması diğer derslere ise ilgi duymamasıdır. Babası Alois Hitler sert ve zorbacı bir yapıya sahipti. Bu nedenle Hitler ile sık sık zıt düşüyorlardı. Aslında Hitler babasına hak veriyordu. Çünkü babası memurluğun oğlunun geleceğini garanti altına alacağını düşünüyordu. Ancak Hitler kendisi için en ideal mesleğin ressamlık olduğunu, kendisinin sanatçı bir kişiliğe sahip olduğunu düşünüyordu. Ressamlık konusunda kendine oldukça güveniyordu.

Hitler 1903 yılında babasını tüberkülozdan kaybetti.  Ardından sağlık problemleri yaşayan Hitler okuluna ara vermek zorunda kaldı. Babasının kaybı üzerine kendisine yetim aylığı bağlandı. Ancak yinede ailesine bakabilmesi için çalışması gerekiyordu. Okulundan ayrılıp inşaat işçisi olarak çalışmaya başladı. 1907 yılında göğüs kanseri olan annesini kaybetti. Aynı yıl Viyana’ya gidip Güzel Sanatlar Akademisi’ne başvurmuştu. Ancak kabul edilmedi. Burada kendisine mimarlık üzerine çalışması tavsiye edilmişti. Ancak bu konuda herhangi bir eğitimi yoktu. 1 yıl sonra tekrar akademiye başvurdu ancak yine reddedildi.

1909 yılında beş parasız kalmış ve evsizler yurduna yerleşmişti. Kartpostallardan esinlenerek çizdiği resimleri satmaya çalışıyordu. Kendisini bir işçi olarak çalışmayacak bir insan olduğunu düşündüğü söylenir. Kendisinin özel olduğunu, bir sanatçı olduğunu, maden işçiliği, inşaat işçiliği gibi işleri yapmaması gerektiğini düşünmekteydi.

Adolf Hitler ve Antisemitizm

Adolf Hitler henüz genç yaşta iken antisemitizm ile tanışmıştır. Yahudilerin gereğinden fazla abartıldığını düşünmekteydi. Örneğin Yahudi filmlerinin çok övüldüğünü ve övenlerin de yine Yahudi olduğunu görmüştü. Ancak Alman filmlerinin daha iyi olduğunu ve bir Yahudi filmi kadar övgü almadığını düşünmekteydi.

Askerlik Yılları

Babasından ve halasından kalan mal varlığı ile bir süre daha geçimini sağlayabilen Hitler son parasıyla Münih’e gitmişti.  Almanya’da yaşama hayali vardı. Bunun yanı sıra Münih’e giderek askerlikten kaçmayı da sağladı. Daha sonra asker kaçağı olarak yakalanan Hitler askerlik için elverişsiz sayıldı.

1914 yılında 1. Dünya Savaşı başladığında gönül olarak askerliğe başvurdu ve Bavyera ordusuna katıldı. Hitler Avusturya vatandaşıydı ve Alman ordusuna katılamazdı. Alman ordusuna katılabilmesi tamamen bir karışıklığın sonucudur. 1. Dünya Savaşı başladığında Almanlar gönüllü olarak askerlik şubelerine gidip asker olmak için başvuruyordu. Çok fazla insanın askerlik için başvurması sonucu Hitler’in durumu gözden kaçmıştı. Hitler orduda aktif haberci olarak görev yapıyordu. Aynı zamanda ordu için karikatür çizimi gibi işler yapıyordu. Diğer askerlerin şikayetçi olduğu hiçbir durumdan şikayet etmiyordu. Aynı zamanda orduda olması ona sanat alanlarında çalışma yapabilmesine olanak sağlıyordu. Orduda iken 2 askeri nişan almıştı. İlki 1914 yılında, ikincisini 1918 yılında aldı. İkinci Sınıf Demir Haç ve diğeri Birinci Sınıf Demir Haç nişanıydı. Hitler bir onbaşıydı ve Birinci Sınıf Demir Haç bir onbaşıya nadir olarak verilmekteydi. Orduda kendisine verilen görevlerde başarı göstermesi sebebiyle verilmişti.

1918 yılında savaşın son zamanlarında bir zehirli gaz saldırısında geçici körlük teşhisiyle hastaneye kaldırıldı. Bazı doktorlar ve psikologlar bu körlüğün psikolojik olduğunu ve histeri krizi geçirdiğini düşünüyorlardı. 1918 yılında Almanya’nın teslim olması, Hitler ve onun gibi pek çok milliyetçiyi şaşırttı. Hitler gibi pek çok milliyetçi savaşın kaybedilmediğini, masada yenildiklerini düşünüyordu.

Hitler, eğitimi olmaması ve sanat alanında başarı sağlayamaması nedeniyle orduda kalmaya çalıştı. Bavyera ordusunda istihbarat eğitimi aldı. Orduya bilgi toplamak gibi bazı görevleri yaparak mümkün olduğunca orduda kalmaya çalışıyordu.

Siyasete Atılması

Siyaset hayatına girmesi ise ona verilen bir görev ile başladı. Hitler’e Alman İşçi Partisi’ni inceleme görevi verildi. Bu partinin bir toplantısına katıldı. Toplantıda konuşmacı olan Gottfried Feder’i ordudan tanıyordu. Daha önce bir konuşmasını dinlemiş ve etkilemişti. Adolf Hitler, Feder’i dinledikten sonra gidecekti. O sırada başka bir konuşmacı Bavyera’nın Prusya’dan ayrılmasını ve Güney Almanya Devleti’nin kurulması teklifini ortaya atınca Hitler buna oldukça sinirlendi. Bu konuşmacıya sert bir şekilde cevap verdi. Almanya’nın bir arada kalmasını gerektiğini savundu. Bunun üzerine konuşmacı salonu terk etti. Herkes şaşkınlık içindeydi. Hitler’in yanına Anton Drexler geldi ve eline bir kağıt sıkıştırdı. Anton Drexler, Alman İşçi Partisinin kurucularından biriydi. Daha sonra Hitler bu partiye alındığına dair bir kart aldı. Ancak Hitler bir partiye katılmak yerine kendi partisini kurmayı düşünüyordu. Bu partiye katılmak istemediğini söylemek üzere partinin bir toplantısına gitti. Ancak orada iyi karşılanan Hitler daha sonra bu partiye katılmaya karar verdi.

Böylelikle Adolf Hitler’in siyasi hayatı başlamış oldu. Kısa sürede parti liderliğine kadar yükselecekti.

Yazar: Yakup

Yakup

Yorum Ekle