Sabahlatan Discord sunucusuna katıl
Android yetersiz hafıza problemi

Android Devasa Thumbnail Sorununun Çözümü

Android işletim sistemli birçok telefonda gittikçe şişerek çok fazla yer kaplayan thumbnail (küçük resim) dosyaları sorunu var. Bu dosyalar çok kısa süre içerisinde birkaç yüz megabyte boyutundan birkaç gigabyte boyutuna erişerek telefon hafızasında önemli yer kaplıyor. Telefonun kendi hafızası da küçükse, çalışmak için boş hafıza talep eden Galeri gibi birçok uygulama da kullanılamaz hale geliyor. Thumbnail dosyaları, bunları silseniz dahi tekrar eski boyutuna çok zaman almadan ulaşıyor, uygulamaların birkaç kullanımından sonra aynı boyuta tekrar erişiyor. Bu bir telefon için çok önemli ve atlanamayacak bir sorun, çok fazla vakit kaybına neden oluyor.

Thumbnails Nedir

Thumbnail ya da küçük resim denen bu dosyalar telefonda yer alan görsel içerikleri açmaya gerek kalmadan basitçe bir önizleme sağlaması için otomatik olarak oluşturulur. Çoğunlukla büyük kolaylık sağlasa da çoğu platformda sistemi en çok yoran olgulardan biridir. Bunlar Galeri uygulamaları tarafından oluşturulur.

Çözüm

Android thumbnails sorun çözümüÇözüm için birkaç yöntem mevcut. Burada kesin sonuç almak adına bunlardan iki tanesini bir arada kullanalım. Thumbnail dosyaları telefonun kök dizininde yer alan, kamera çekimlerinin yer aldığı DCIM (Digital Camera Images) isimli klasörde yer alır. Dizinler arasında dolaşabilmek için telefonun kendi dosya yönetim uygulaması yetersiz kalıyorsa Es File Explorer isimli uygulamayı kurabilirsiniz. Kök dizin içerisindeki DCIM klasörüne girdikten sonra .thumbnails isimli klasör veya dosyayı görüyor olmanız lazım. Bu dosyayı sildikten -Silerken kapladığı boyutu göreceksiniz- sonra telefonu zaten böyle bir dosya olduğuna inandırıp, boş bir .thumbnails dosyası yaratacaksınız. Boş bir dosya oluşturduktan sonra ismini “.thumbnails” değiştirin. Kamera uygulamasının bir sorun yaşamaması için de bu kamera uygulamasının menüsünden dosyaları SD karta kaydetmeyi seçebilirsiniz. Bu şekilde çekilen fotoğraf ve videoların da telefonun kendi hafızasını şişirmemesine yardımcı olacaksınız.

Thumbnails Dosyasını Silmenin Etkisi

“Thumbnails dosyasını silersem ne olur, thumbnails dosyasını silmemin bir zararı olur mu?” diye soracak olursanız gerçek şu ki endişelenmenize gerek yok. Thumbnails dosyaları eğer bunu engellemediyseniz uygulamalar tarafından tekrar oluşturulur. Bunlar resimlerin küçük resimlerini taşımak dışında bir işe yaramazlar. İstediğiniz gibi silebilirsiniz.

Yazar: Doruk

Doruk
Öğrenmek istiyorsan ben sabaha kadar anlatırım.

5 thoughts on “Android Devasa Thumbnail Sorununun Çözümü

  Avatar

  Habin

  (23 Kasım 2017 - 10:27)

  Selam benim sorum biraz baska Arkadaslar ben telefonumda silinen fotograflar icin dosya yoneticisine girdim ardindan dcim dosyasi ve gizli dosyalari goater dedim . onume cikan .thumbnails dosyasini actim. Normalde baska telefonlarda bu islem ise yariyordu fakat bu defa karsima fotograflar cikmadi bunun yerine kagit seklinde bir simge cikti “.thumbdata3–1967290299 ”
  Simgenin yani doayanin adi tirnak isaretinde yazdigim sey. Fakat acamiyorum 1,5 GB icerik var fakat icerige giremiyorum nasil gorebilirim yardim ederseniz sevinirim. Ve bunun icin lutfen biraz aciklayici anlatirsaniz cok sevinirim tesekkur ederim.

  Avatar

  Kamil

  (6 Mart 2019 - 22:07)

  O dosya için telefonundaki hicbir uygulama bu dosyayı açamaz diyordur sil gitsin problem yok

  Avatar

  Celal

  (23 Mart 2019 - 07:09)

  .nomedia dosyası o klasöre veri yazılmamasını sağlamaz sadece bulunduğu klasördeki medya dosyalarını video resim vb. galeride gözükmesini engeller.

  Avatar

  Yhybzlr

  (2 Temmuz 2019 - 16:55)

  O dosya senin resimlerinin olduğu dosya işte bende o dosyayı silmeye çalışıyorsum taa ki yanlışlıkla sildiğim resimleri geri getirmeye çalışana kadar size önereceğim uygulama il 2 dk içerisinde silinmiş resimlerinizi kurtarabilirsiniz

Yorum Ekle