Sabahlatan Discord sunucusuna katıl
Adolf Hitler'in Yükselişi

Nazi Tarihi – Adolf Hitler’in Yükselişi

Adolf Hitler ne kadar kendi partisini kurmak istese de Alman İşçi Partisi’nden aldığı teklifi geri çeviremeyip partiye katıldı. Bundan sonra yapacağı işler ile yavaş yavaş önce parti liderliğine sonra da iktidara gelecekti. Böylelikle Adolf Hitler’in yükselişi başlamış oldu. Hitler katıldığı partide ilk konuşmasını 1919 yılında yaptı. Konuşmalarıyla herkesi etkiliyordu. İlk konuşmasını 110 dinleyiciye yaptı ancak kısa zamanda binlerce insana hitap etmeye başladı. Partide propaganda görevini üstlenmişti. İlk iş olarak partinin adını Nasyonel Sosyalist Alman işçi partisi olarak değiştirdi. Hitler hitabet yeteneği sayesinde insanları kolay bir şekilde etkileyebiliyordu. Bu yeteneği sayesinde 29 Temmuz 1921’de parti başkanı oldu.

Birahane Darbesi

Adolf Hitler, 1923 yılına kadar Bavyera dışında pek tanınmıyordu. Hitler’in tanınmasını sağlayan asıl olay ise Birahane darbesidir.1923 yılında Adolf Hitler, Weimar Cumhuriyeti’ni yıkmak için bir darbe girişiminde bulundu. 30 Ekim 1923’te yandaşlarına toplanma talimatını verdi. 8 Kasım günü ihtilal ilan etti. Halk ayaklandı ve Münih birahanesini bastılar. 9 Kasım günü kahverengi gömlekliler olarak adlandırılan 2 bin kişi ile Bavyera hükumetini düşürmeye çalıştı. Polisin müdahalesiyle darbe bastırıldı. Adolf Hitler dahil olmak üzere darbeye katılanlar yakalandı ve yargılandı. Adolf Hitler 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak 9 ay hapiste yattı. 20 Aralık 1924’de bir tehlike oluşturmadığı gerekçesiyle serbest bırakıldı. Bu olay “Birahane olayı” olarak bilinmektedir.  Hitler hapiste geçirdiği 9 aylık sürede “Mein Kampf” (Kavgam) adlı kitabını yazdı. Bu olaydan sonra Hitler Almanya’da tanınmaya başlamıştı.

Ekonomik Krizin Etkileri

Hitler 1929 yılına kadar önemli bir başarı gösterememişti. Ancak Amerika’da başlayan ekonomik krizden sonra Hitler kendini ön plana çıkarmaya başlamıştı. 1929 yılında Amerika’da başlayan ekonomik buhran Almanya, İngiltere gibi ülkeleri de etkilemişti. Almanya’da fabrikalar kapıyordu ve işsiz insan sayısı 6 milyonu geçmişti. İşsiz kalan insanlar mecburen Nazilere ya da komünist gruplara katılıyordu. Bu gruplar sık sık çatışıyorlardı. Hitler ekonomik krizin ve işsizliğin sorumlusu olarak Yahudiler gösteriyordu. Yahudilerin birbirlerini koruduklarını ve Almanlara iş vermediklerini söylüyordu. 1930 yılında yapılan seçimlerde Nasyonel Sosyalist Parti %18 oy alarak meclisteki ikinci büyük parti haline geldi.

Hitler’in bu yükselişi sürerken aniden bir skandal patlak verir. İddialara göre Hitler, öz yeğeni Angela Geli Raubal ile ilişki yaşamaktadır. Geli Raubal bir arkadaşına amcasının bir cani olduğunu söylediği iddia edilmektedir. Geli Raubal 18 Eylül 1931 yılında şüpheli bir şekilde intihar etmiştir. Hitler’in silahı ile intihar etmişti. Bu olay üzerine Hitler hakkında karalama kampanyaları başlatılmıştı. Bu durum Hitler’in depresyona girmesine ve çevresine intihar tehditleri savurmasına neden olmuştu. Hitler’in fotoğrafçısı Heinrich Hoffmann bir sekreteri ile Hitler’i tanıştırır. Bu sekreterin adı Eva Braun’dur. Yeğeni Geli’ye benzemektedir. Eva ile tanışan Hitler durulur.

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri

Hitler 1932 yılında cumhurbaşkanlığı seçimine katılacaktı. Ancak bir sorun vardı. Hitler 1925 yılında Avusturya vatandaşlığından çıkmıştı ve vatansız statüsündeydi. Bu durumda seçimlere katılması söz konusu değildi. Hitler, Brunswick temsilciliğine ataşe tayin edilir ve Alman vatandaşlığına geçmiş olur.

Başkanlığa adaylığını koyan Hitler için geniş çaplı seçim çalışmaları yapılmaktaydı. Zaman zaman günde 5 farklı noktada mitingler yapıyor ve binlerce insana hitap ediyordu. 13 Mart 1932’de seçim yapıldığında, Hitler oyların %30’unu, Hindenburg ise oyların 49,6’sını almıştı. Ezici bir çoğunluktu ancak başkanlık için yeterli değildi. Nisan ayında seçimin ikinci turu yapıldı. Hindenburg oyların %53’ünü alarak Cumhurbaşkanı seçilmişti. Hitler’in oyu ise %36’da kalmıştı.

Başkanlık seçimlerini kaybeden Hitler çalışmalarına ara vermez. Binlerce insanı bir araya toplayan konuşmalarına devam etmektedir. Aynı zamanda sokak çatışmaları iyice alevlenmişti. Nazi kışkırtmaları sonucunda polisler ile komünist grupların çatışmalarında onlarca komünist öldürülür. Kargaşadan sıkılan halk, Nazi partisine yakınlaşmaya başlamıştı.

Genel Seçimlere Katılması

31 Temmuz 1932’de genel seçim yapılır ve Nasyonel Sosyalist Parti oyların %37’sini alarak en güçlü parti haline gelir. Mecliste 230 sandalyeye sahip olmuştu ancak hükumeti kurabilmesi için yeterli değildi. Cumhurbaşkanı Hindenburg Hitler’i şansölye olarak olarak atamak istememişti. Hindenburg, Hitler için şöyle diyordu; “Tanrının, vicdanımın ve vatanımın huzurunda sizinki kadar hoşgörüsüz bir partiye gücü teslim edemem.” Hindenburg, Hitler’e hükumet kurma yetkisini vermemişti ancak kurulabilecek hükumette bir görevi kendisine önermişti. Ancak Hitler bunu kabul etmedi.

Hitler’in Şansölye Olarak Atanması

Kasım ayında tekrar genel seçime gidilir. Hitler bu seçimde 2 milyon oy kaybeder. Partide şok etkisi yaratan bu durum için Joseph Goebbels şöyle der; “Yenilgiye uğradık. Hitler hükumete girmeyi reddetti ve seçmenler sebebini anlamadı.” Mecliste çoğunluk yine sağlanamamıştı. Bu durum üzerine 30 Ocak 1933 tarihinde Hindenburg, Hitler’i şansölye olarak görevlendirir ve hükumet kurulur.

Hitler şansölye olarak atanıp hükumeti kurmuştu ancak hala tam olarak istediği gibi değildi. Çünkü mecliste hala 200 kadar sosyal demokrat ve komünist bulunuyordu. Bu yüzden tekrar seçime gitmeyi düşünüyordu.

Reichstag Yangını

27 Şubat 1933’de Reichstag’da (Alman Parlamento Binası) yangın çıkar. Yapılan soruşturma üzerine, Hollandalı bir komünist olan 24 yaşındaki Van der Lubbe tutuklanır. Kundakçılıktan sabıkası olan bu genç hızlı bir şekilde yargılanır ve idam edilir. Bu olay üzerine aralarında politikacılarında bulunduğu 4 bin komünist tutuklanır. 5 Mart 1933’de tekrar genel seçime gidilir. Değiştirilmiş seçim sonuçlarını açıklayan Hermann Göring seçimi Hitler’in kazandığını açıklar. Nasyonel Sosyalist Parti %44 oy almıştır. Tüm zorbalıklara rağmen komünistler %12 oy almıştı. Hitler seçilen komünistleri tutuklatıp Dachau toplama kampına gönderir. Bu ilk toplama kampıdır. Mecliste Hitler’e karşı olan 94 sosyal demokrat kalmıştı. Bunlar da ya tutuklanır ya da ülkeyi terk etmeye zorlanır. Daha sonra tüm yetkilerin Hitler’e verilmesi için meclis seçim yapıldı. Komünistler tasfiye edilmiş, sosyal demokratlar bastırılmıştı. Mecliste üstünlük sağ partilerdeydi. Bu yasa kabul edildi ve Hitler’e 4 yıllığına tüm yetkiler verilmişti. Adolf Hitler, Cumhurbaşkanı Hindenburg’u etkisiz hale getirmeye çalışıyordu.

Cumhurbaşkanı Paul von Hindenburg 2 Ağustos 1934’de öldü. Adolf Hitler Cumhurbaşkanlığını üstlendi ve bunu halkın onayına sundu. 19 Ağustos 1934’de yapılan referandumda halk, %89 oranla evet oyu verdi. Hitler hem Cumhurbaşkanı hemde şansölyelik görevini aynı anda yürütecekti. Böylelikle Adolf Hitler tam olarak Führer olmuştu ve devletin bütün yetkilerini elinde bulunduruyordu.

Yazar: Yakup

Yakup

Yorum Ekle